X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
تاریخ : پنج‌شنبه 30 آذر‌ماه سال 1391 | 17:44 | نویسنده : مرجان

َمیاز یا میازیس چیست؟

به آلودگی اندام­ها یا بافت­های بدن حیوانات یا انسان با مراحل نوزادی مگس­ها، میاز یا میازیس می­گویند. میازیس بر اساس محل آلودگی و قرار گرفتن نوزاد در بدن حیوانات به انواع مختلف: میاز پوستی(جلدی)، ، زیر پوستی، بینی ای – حلقی، روده ای- داخلی یا ادراری- تناسلی طبقه­بندی می­شود.

از لحاظ بیولوژیک طبقه بندی میازها بر اساس ارتباط بین میزبان و انگل انجام می­شود. از این دیدگاه میازیس را به میاز اجباری(Obligatory) ، اختیاری (Facultative) و تصادفی(Accidental) تقسیم می­کنند. در میازیس اجباری، انگل خارجی برای تکمیل مرحله تکاملی به یک میزبان زنده نیاز دارد. در میازیس اختیاری، انگل در بدن موجود زنده یا مواد بی­جان رشد و نمو می­کند.

 میازیس اختیاری به میازیس اختیاری اولیه و ثانویه تقسیم می شود. در نوع اولیه انگل خارجی به زندگی انگلی خارجی سازش یافته است و توانایی تولید میاز را دارد اما گاهی به شکل گنده خوار در مواد آلی در حال فساد و لاشه حیوانات زندگی می­کند. انگل خارجی مولد میازیس ثانویه در حالت طبیعی به شگل گنده خوار زندگی نموده و معمولا نمی­تواند میاز ایجاد کند اما ممکن است بطور ثانویه آلودگی­های قبلی موجود زنده را مورد تهاجم  قرار دهد.

میازیس تصادفی یا متفرقه(Miscellaneous) بسیار کمیاب بوده و انگل خارجی به شکل تصادفی میازیس ایجاد می کند و ممکن است میزبان نامناسب را مورد حمله قرار داده و یا با بلعیدن تصادفی تخم مگس ها میازیس ایجاد شود.

کدام مگس­ها در ایجاد میاز نقش دارند؟

سه خانواده مهم مگسها در ایجاد میاز دخالت دارند:

1-خانواده استریده (Oestridae) که مگسهای آن واربل (Warble) یا بوت نامیده می شوند.

2- خانواده کالیفوریده(Calliphoridae)  که در این خانواده که چهار جنس کالیفورا ، لوسیلیا ، کریزومیا و کوکلیومیا در ایجاد میازیس جلدی دخالت دارند . از این میان کریزومیا بزیانا و کوکلیومیا هومونیوراکس عامل ایجاد میازیس اجباری و بقیه عامل میازیس اولیه یا ثانویه اختیاری می باشند.

3- خانواده سارکوفاژیده(Sarcophagidae)  که در فضولات ، لاشه و مواد آلی فاسد تخم گذاشته و دو جنس سارکوفاگا(Sarcophaga) و ولفارتیا(Wohlfahartia)  دارد که دومی در دامپزشکی اهمیت داشته و عامل ایجاد میازیس گوشت می باشد.

چگونه میاز را درمان یا کنترل می­کنند؟

مگس­ها معمولا تخم خود را در زخم موجود روی بدن دام می­گذارند که به لارو تبدیل شده و باعث میاز می­شود. بنابراین جلوگیری از زخم شدن بدن حیوانات در پیشگیری از میاز موثر است. برای درمان برداشتن نوزاد کرم­ها از زخم و تمیز کردن آنها و استفاده از مواد اسپری آنتی­بیوتیکی یکی از راه­های معمول است.آرشیو مطالب
لینک های مفید
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 219034

  • دانلود فیلم